Фармацеути су најдоступнији део здравственог система и често први контакт грађана са здравственом заштитом, али су упркос томе изложени све чешћим вербалним и физичким нападима.
У претходном периоду евидентирано је више од четрдесет пријава инцидената којима су били изложени магистри фармације током обављања свог посла. Према подацима, највећи број случајева односи се на вербалне увреде, викање, претње и застрашивање, док је значајан део инцидената остао непријављен полицији. У већини случајева учесници инцидената били су пацијенти или корисници услуга.
Фармацеутска комора Србије (у даљем тексту: Комора) најоштрије осуђује сваки облик насиља над магистрима фармације, уз позив да се сви инциденти пријављују како би се унапредила безбедност у апотекама.
Због тога Комора планира да покрене кампању са циљем успостављања механизама подршке запосленима који су претрпели насиље као и подизања свести о насиљу у апотекама.
Комора подсећа да је Изменама и допунама Кривичног законика (Сл. гласник РС“, бр. 94/2024) прописано као посебно кривично дело: „Напад на лице запослено у здравственој установи“, којима су прописане више казне за починиоце.
Комплетно саопштење прочитајте на следећем ЛИНКУ
Поделите



