Копенхаген, Данска, 24. септембар 2024. године
„Апотекарска делатност и фармацеутске услуге су суштински стубови наших здравствених система. Они директно доприносе добробити становништва и одрживости здравствених система на глобалном нивоу“, рекла је португалска министарка здравља, проф. Ana Paula Martins (фармацеут) на симпозијуму, на високом нивоу, који је одржан 24.9.2024. године, у згради Уједињених нација, у Копенхагену.
Симпозијум, који су поводом Светског дана фармацеута, заједнички организовали Регионална канцеларија Светске здравствене организације (СЗО) за Европу и Међународна фармацеутска федерација (ФИП), окупио је креаторе политике да разумеју шта фармацеути могу и треба да ураде како би допринели пружању ефикасне здравствене заштите, и како се ове улоге уклапају у мултидисциплинарни приступ, на примарном нивоу и у болницама. Испред Фармацеутске коморе Србије, на позив ФИП-а, састанку је присуствовала Драгана Рајковић, генерални секретар Коморе.
Поред проф. Martines на састанку су говорили и шпански државни секретар за здравство, др Javier Padilla, секретар ФИП-а, г-дин Luis Lourenco, регионални директор СЗО за Европу, др Hans Henri P. Kluge и извршна директорка ФИП-а, др Catherine Duggan.
Др Hans Henri P. Kluge, регионални директор СЗО за Европу, закључио је: „Иако је јасно да је улога фармацеута важна, пред нама је дуг пут да заиста откључамо њихов пуни потенцијал као здравствених радника на првој линији и чланова мултидисциплинарних тимова. Овај симпозијум на високом нивоу, који организујемо заједно са нашим партнерима у Међународној фармацеутској федерацији, део је наших напора да објаснимо свету улогу фармацеута и да њихове потребе и тежње ставимо у центар пажње. Данас, када се европски регион бори са недостатком здравствених радника, морамо боље да разумемо, искористимо и вреднујемо улогу фармацеута.”
Састанак је пратила изложба постера са циљем подизања свести о фармацији код посетилаца зграде Уједињених нација. Постер који приказује развој, потенцијал и значај болничких фармацеута представио је наш колега др сц. прим. Ненад Миљковић, председник Европског удружења болничких фармацеута.
Детаљан извештај са састанка биће објављен у наредном броју часописа "еАпотекарска пракса".
Поделите