Savremenu farmaceutsku službu u Srbiji osnovao je 1830. godine mr ph Mateja Ivanovic , otvaranjem prve prave apoteke, ne samo u Beogradu, vec u celoj Knez Miloševoj Srbiji u XIX veku. Ova apoteka predstavlja jezgro srpske farmaceutske službe i ona danas predstavlja reprezentativnu apoteku “Mr Ph Mateja Ivanovic” u sastavu Apoteke “Beograd” i nastavnu bazu Farmaceutskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Prva državna apoteka (Pravitelstvena apoteka) osnovana je druga po redu davne 1836. god. u Kragujevcu. Nakon seljenja ostala je u Beogradu 1841., gde i danas radi pod imenom “Makedonija”, takode u sastavu Apoteke “Beograd”. Nakon toga počinju redom sa otvaranjem i druge apoteke: Šabac (1856); Kruševac (1868); Valjevo (1870); Aleksinac (1871); Obrenovac i Svilajnac (1875); Zajecar (1876); Knjaževac, Pirot, Veliko Gradište i Kraljevo (1880); Ćuprija i Užice (1881); Ub i Aranđelovac (1885); Leskovac i Trstenik (1886)...
Godine 1879. u Beogradu je osnovano prvo društvo apotekara u Srbiji pod nazivom APOTEKARSKO DRUŠTVO SRBIJE. Ovo društvo je preteča današnjeg Farmaceutskog društva Srbije, koje je 2004. godine obeležilo 125 godina rada. Jedan od osnivača i prvi predsednik društva bio je mr Jovan Dilber, vlasnik tadašnje prve Beogradske apoteke osnovane 1830. godine, danas ugledne apoteke mr ph. Mateja Ivanovic .
Godine 1890. u Srbiji je počeo da izlazi Glasnik apotekarskog društva , prvi stručni časopis apotekara. Društvo je organizovalo strucni rad, predlagalo propise i uredbe i uređivalo apotekarsku delatnost po uzoru na Austro - Ugarsku. Ono je tesno sarađivalo sa Ministarstvom zdravlja, Ministrastvom unutrašnjih dela, te je u periodu od 1891. do 1895. godine doneto nekoliko zakona i propisa o apotekarima, apotekama, apotekarskim taksama i sl. Istorija Apotekarskog (farmaceutskog) društva Srbije tesno je isprepletana sa istorijom Apotekarske (farmaceutske) komore Srbije od tih do današnjih dana.
Srpsko apotekarsko društvo je na prvom kongresu apotekara Kraljevine SHS, koji je održan 25. septembra 1922. godine na Paliću u Subotici, iniciralo da se formira staleška organizacija Apotekarska komora. Zahvaljujuci dugotrajnim aktivnostima, na inicijativu grupe aktivista apotekarskog društva, a posle poremećaja nastalog uključivanjem Trgovacke komore u nadležnosti apotekarstva, februara 1924. godine podnet je predlog Ministarstvu zdravlja, te je 31. januara 1925. godine doneta Uredba o apotekarskoj komori. Osnovni zadatak apotekarske komore bio je da “štiti, unapređuje apotekarske interese, da čuva čast, ugled i prava apotekarskog staleža i da održava disciplinu u samom staležu". Prvi predsednik apotekarske komore bio je mr Dušan Janković, a potpredsednik mr Sima Protić. Prostorije komore su se nalazile u palati "Kasina" na Terazijama.
Komora je znatno uticala na staleška pitanja apotekara, predlagala je uređenje poslovanja, norme i ponašanje apotekara, učestvovala u revizijama apotekarskih taksi i sl. Imala je snažan uticaj u Ministarstvu narodnog zdravlja, gde je postojao Odsek za apotekarstvo i snabdevanje ustanova (jedno vreme je nacelnik Odseka bio mr Andrija Mirković, urednik časopisa "Glas apotekarstva"). Apotekarska komora u Beogradu je 1927. uradila Zakon o apotekarstvu koji je uređivao oblast apotekarstva na vrlo stručan, moderan i organizovan način. Naročito je regulisano pitanje procedure otvaranja apoteka, koncesija i sl., a mišljenje Komore bilo je neophodno i veoma značajno u celokupnom procesu državne regulative ovog važnog segmenta obezbeđenja javnog zdravlja stanovništva. Apotekarska komora je imala snažan uticaj na razvoj, organizovanje i uređenje apotekarstva sve do 1944. godine.
Krajem decembra 1944. godine apotekari u Srbiji ogranizovali su se da urede snabdevanje lekovima i sanitetskim materijalom, jer je rat još trajao, i potreba za sanitetom je bila izuzetno velika. Na teritoriji NR Srbije radile su 523 apoteke, 304 su bile u privatnom vlasništvu a 219 u društvenoj svojini. U prostorijama Apotekarske komore 7. decembra 1944. osnovan je Jedinstveni narodnooslobodilacki front apotekara. Odbor od 11 clanova brinuo je o organizovanju rada i snabdevanju apoteka osnovnim sirovinama kako bi mogli da se izrađuju lekovi.
Tako je u martu 1945. godine pokrenuta inicijativa da se osnuje Stručno udruženje, a redakcioni odbor stručnog časopisa formiran je u maju 1945. godine. Po socijalističkom konceptu uređenja zemlje posle Drugog svetskog rata, organizacija zdravstvene i farmaceutske službe označena je kao društvena delatnost od posebnog znacaja. Šestog aprila 1946. godine Ministarstvo unutrašnjih poslova overilo je Pravilnik naučno-stručnog udruženja apotekara u NR Srbiji , a osnivacka Skupština je održana 6. oktobra 1946. godine u prostorijama Srpskog lekarskog društva. Ova organizacija je trebalo da bude jedinstveni front farmaceutske struke koji će organizovati i graditi interese narodnog zdravlja u socijalnom uređenju Srbije. Prva farmaceutska fabrika u Srbiji, tadašnjoj Jugoslaviji, osnovana je 18.jula 1945.godine , pod imenom Državno preduzeće za farmaceutsku proizvodnju “Galenika”. Poznata je i kao jedan od prva četiri proizvođača penicilina u Evropi (1949), streptomicina i dr. Uskoro se osnivaju i druge fabrike lekova: “Zdravlje” (1953), “Hemofarm”(1960), “Jugoremedija” (1961), “Farmakos” (1963), “Srbolek” (1971), “Zorka – Pharma” (1976) i “Panfarma (1991).
Preduzeća koja su se bavila prometom lekova na veliko stavljena su pod upravu Glavne uprave za nabavku i raspodelu lekova (GUNRAL) , a laboratorije koje su proizvodile lekove stavljene su pod Glavnu upravu za medicinsku proizvodnju (GUMPRO). Tako je ugašen koncesionalni sistem apoteka i obustavljen rad Apotekarske komore. Godine 1948. udruženje apotekara NR Srbije menja naziv u Udruženje farmaceuta Srbije, 1955. u Srpsko Farmaceutsko društvo, a 1970.godine u Farmaceutsko društvo Srbije. 2011. godine Farmaceutsko društvo Srbije se preregistrovalo u Savez farmaceutskih udruženja Srbije. Tokom svih tih godina farmaceutsko društvo je pokretalo citav niz akcija, osnivalo časopise, organizovalo simpozijume, kongrese, sekcije, tribine i razvijalo međunarodnu saradnju.Kao jedino udruženje farmaceuta Srbije, ono je preko svojih sekcija objedinilo farmaceute apotekarske i bolničke prakse, industrijske prakse, kontrole lekova, lekovitog bilja, sanitarne hemije, toksikološke hemije i biohemijske prakse.
Godine 1954. Komisija Farmaceutskog društva uradila je Nacrt Zakona o apotekama u Srbiji. Apoteke se osnivaju kao samostalne zdravstvene ustanove, a društvo učestvuje u izradi propisa u oblasti farmaceutskog poslovanja - propisivanje i izdavanje lekova, propisivanje i kontrola lekova i lekovitih supstanci, uredba o nadzoru nad proizvodnjom i prometom opojnih droga. Apotekarska delatnost se odvijala u okviru samostalnih apoteka, apoteka u sastavu Domova zdravlja ili Apotekarskih ustanova čiji je osnivač grad, opština ili skupština okruga, a u skladu sa mrežom zdravstvenih ustanova u sklopu Zakona o zdravstvenoj zaštiti Srbije. Tokom godina, apotekarska i farmaceutska delatnost uskladile su svoje aktivnosti sa razvojem nauke i struke, unapređujuci svoje znanje i veštine u funciji zaštite zdravlja građana Srbije.